Blog – Full Width

by

Rating Academy Uluslararası Kongre Serisine Devam Ediyor.

Rating Academy kongre serisine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile organize ettiği  “Uluslararası Farkındalık Konferansı: Eğitim, Bilim,Sanat ve Felsefede Farkındalık (RA/ICA 2017)” 16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Krakow gerçekleştirildi. Kraków, Polonya’nın bilim, kültür ve sanat merkezi olarak tanınmış bir şehirdir. Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biridir.

Kongre programa uygun olarak Rating Academy kurucusu Doç.Dr. Mehmet ŞAHİN’in açılış konuşmasıyla başladı. Kongrenin amaçlarının genç araştırmacılar ile sahasında uzman olan değerli bilim insanlarını bir araya getirmek olduğunu ifade etti. Kongre yeri olarak seçilen merkezin ise tam bir farkındalık getireceğine inandığını ifade etti. Krakow’da daha hafızalardan silinmeyen milyonlarca insana çektirilen zulmün ve acının farkında olunması için çok önemli olduğunu ifade etti. Bilim için özgürlüğün ve özgür düşüncenin önündeki engellerin farkındalığı ve zorluğu hakkında sunum yaptı.

 

by

Güzeli Arayış Kongresi Gerçekleşti

Ben güzele güzel demem, güzelin arayışında olmayınca… Binlerce yıldır süren bir arayış… Güzeli arayan, güzeli düşleyen, güzelin parçası olmaya çalışan insanlık, belki de insan olmaya en çok güzeli ararken yaklaşıyor. Savaşların, kavgaların, umut ve umutsuzluğun hüküm sürdüğü bir coğrafyada 100’ü aşkın sanatçı, akademisyen ve kültürel çevreyi dert edinenler “güzeli arayış” çerçevesinde Çanakkale Kepez’de buluştu.

13. yüzyılda Yunus Emre ve Mevlana’ya yakıştırılan bir söz, kongrenin amacını oluşturuyordu: “Güzel tektir sen aynaları çoğaltırsan o da çoğalır.”

12 bin yıldan beri Anadolu topraklarında var olan uygarlıklar üzerine göndermelerde bulunan bu tartışmada bilimin, sanatın, kültürün her alanı irdelendi. İlginç olan, bakan ama göremeyen bir topluma uyarıları da içeriyor olmasıydı. Doğadan matematiğe, matematikten sanata ve yerel kültüre uzanan çok çeşitli başlıklara; şiiri, şarkısı, mitolojisi, siyasal yönetim biçimi ve bireyin mutluluğunu araması açısından da bir yaklaşım getirdi.

‘Umudu kesmemek’

Rating Academy Kuruluşu’nun öncülüğünde, Çanakkale Kepez Belediyesi Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi işbirliğiyle, 11-13 Mayıs tarihlerinde yapılan “Bilim, Kültür ve Sanatta Güzeli Arayış” kongresinde kültürün, sanatın, bilimin her dalında paneller yapıldı, bildiriler sunuldu. Kongrenin büyük bir kent yerine bir kıyı kentinde düzenlenmesi nin nedeni ise farklı bir coğrafyaya yeni nefesler getirmeyi amaçlıyor olmasındandı. Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Onur Bilge Kula, eleştirel akıl ve eleştirel sevgiyle bakmamız gerektiğini söyledi: “Eğer insani bir hayat istiyorsak başka insanların da yaşamına olanak tanımalıyız. Tolerans bu noktada önemli. Başkasının olduğu gibi olmasına katlanmak zorundayız. İnsandan umudumuzu kesmemeliyiz ama insan da umudunu kesmemeli” dedi. Kula, sanatın düşünsel bir işlem sürecinden geçirildiğini belirterek “Sanatta düşünce duyumsamaya, duyumsama da düşünceye dönüşür” dedi.

‘Belasını arayan kişi’

2008’de küratörlüğünü yaptığı “Anadolu Topraklarında Güzeli Arayış” sergisinden yola çıkarak kongreye adını veren Gürol Sözen, “Hayatın başladığı binlerce yıl önce insanoğlu ev bark edinirken güzelin peşine düşmüştü zaten. Yediği içtiği kapları res metti. Şiirleri, şarkıları ve şölenleriyle hep güzelin peşindeydi. Güzeli arayış kendimizin bir parçası, hayatın vazgeçilmez bir parçası. Hangi çağda olursak olalım güzeli arayış bir sonsuzluktur ve sevincin, mutluluğun kaynağıdır.”

Grafiker Erkal Yavi ise güzeli arayışın bir yerde son bulması gerektiğini ve bir ürüne dönüşmesi gerektiğini vurguladı: “Bir şairin yazdığı şiirler kitaba dönüşmeli ki topluma ulaşsın ve paylaşım başlasın. Çünkü paylaştıkça çoğalır, çoğaldıkça güçleniriz. Başka türlü güzeli arayışın yolu yok, sonu yok. Ülkemizde şu dönemde ise güzeli arayan kişi belasını arayan kişi haline dönüştü. Dolayısıyla yılmadan, yakasını bırakmadan peşinden koşmalı, her taşın altında güzeli aramalı ve onu önünde sonunda ürüne dönüştürmeli.”

Tiyatro sanatçısı ve yönetmen Ersan Uysal da güzelliğin bir başına olmadığını, çirkini de içselleştirdiğini söyledi.

by

Industrial Innovation and Design Exhibitions of 2017

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin sed diam sapien. Sed semper urna dictum tellus lacinia vehicula. Ut volutpat, augue vel auctor tincidunt, ligula sem pharetra dui, nec tincidunt ante mauris eu diam. Phasellus viverra nisl vitae cursus euismod. Suspendisse sit amet est lectus. Sed congue nunc pharetra dignissim aliquet. Fusce elementum eros aliquam, sodales nisi quis, sodales magna. Integer congue convallis adipiscing. Aliquam erat volutpat. Sed sed erat quis ligula posuere luctus commodo luctus felis. Quisque non sem a enim iaculis venenatis vitae at lorem.

Switch The Language

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  Cart